Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

 • Dodano: 2017-03-31 07:45, aktualizacja: 2017-03-30 12:43

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy pod hasłem „Maj, bzy, Rybnik i Ty”. Długi majowy weekend w Rybniku zapowiada się bardzo interesująco, gwarantując rozrywkę na wysokim poziomie.


Pięć dni wypełnionych przede wszystkim bardzo atrakcyjną ofertę muzyczną – to propozycja Rybnika na tegoroczną majówkę, która rozpocznie się… już 29 kwietnia. Wydarzenie jest kontynuacją ubiegłorocznej imprezy pod hasłem „Maj, bzy, Rybnik i Ty”, która  pozostawiła po sobie wiele pozytywnych wrażeń, zarówno wśród rybniczan, jak i licznych przybyłych do miasta gości.
 

W 2016 roku Miasto zaprosiło mieszkańców na świetną zabawę z muzyką elektroniczną, dobrym jazzem, filmowym leżakowaniem i chwilą historycznej zadumy. Kilkudniowe wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem stąd też decyzja o kontynuacji przedsięwzięcia. Siłą ubiegłorocznej edycji byli artyści z wysokiej półki – m.in. Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach, Wojtek Mazolewski, Smolik. Nie inaczej będzie w tym roku – Rybnik ponownie stawia na muzyczną wysoką jakość – zaznacza Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.

Rekomendacją dla rybnickiej majówki jest bardzo dobry odbiór wydarzenia przez artystów:

Dostaliśmy ogromną ilość pozytywnych komentarzy na temat rybnickiej majówki, nie tylko od mieszkańców miasta czy gości Rybnika, ale też ze strony środowiska muzycznego. Co więcej, cenieni na rynku muzycznym artyści za pośrednictwem Wojtka Mazolewskiego, wyrażali chęć zagrania w Rybniku podczas kolejnej edycji. Zachwycił ich wysoki poziom wydarzenia, ciekawa formuła i wyjątkowa atmosfera, jaka towarzyszyła przedsięwzięciu – wyjaśnia Elżbieta Wolny-Luks, kierownik Biura Kultury Urzędu Miasta Rybnika.

Jakie atrakcje czekają podczas drugiej edycji „Maj, bzy, Rybnik i Ty”?

To między innymi koncert jednego z czołowych polskich zespołów nowoczesnej sceny muzycznej – wrocławskiego Mikromusic, słynącego z umiejętnego łączenia wielu gatunków muzycznych, zwłaszcza trip hopu, jazzu, funky, rocka i muzyki ludowej. To także koncert Doroty Miśkiewicz, wokalistki, kompozytorki i skrzypaczki, nagrywającej z najwybitniejszymi muzykami. Artystka wystąpi w programie „Piano.pl”, stanowiącym swego rodzaju hołd złożony polskiej pianistyce, zwłaszcza jazzowej. Towarzyszyć jej będą równie uzdolnieni muzycy, m.in. Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia czy Henryk Miśkiewicz.

Na rybnickiej majówce zobaczymy także świetnego polskiego gitarzystę i kompozytora Marka Napiórkowskiego z projektem WAW-NYC, w którym – jak czytamy w opisie tgo artystycznego przedsięwzięcia – „za pośrednictwem muzyki dynamicznie rozwijająca się Warszawa spotyka się z tętniącą życiem stolicą jazzu i współczesnej sztuki – Nowym Jorkiem”. W mieście wystąpi też Miuosh – pochodzący z Katowic raper i producent muzyczny, współpracujący z czołowymi polskimi artystami. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków przełamujący schematy myślenia o hip-hopie i umiejętnie łączący go z innymi gatunkami. Podczas imprezy „Maj, bzy, Rybnik i Ty” pojawi się ponadto O.S.T.R., niezwykle popularny raper, freestyle'owiec, muzyk, kompozytor i inżynier dźwięku, laureat dwóch Fryderyków. Jego ostatni album „Życie po śmierci” został bardzo dobre przyjęty przez publiczność, kilkakrotnie uzyskując status platynowej płyty.

W finale wydarzenia z koncertami wystąpią: Mika Urbaniak & Victor Davies. Mika Urbaniak, córka legend światowego jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka – to artystka o unikalnym głosie, eksperymentująca z różnymi stylami, oscylująca zwłaszcza wokół popu, jazzu, hip-hopu, RnB i bluesa. Koncertowała na całym świecie, grając z wieloma uznanymi artystami. Jej współpraca ze znakomitym brytyjskim wokalistą i gitarzystą Victorem Davies’em zaowocowała ciekawym połączeniem swingu oraz jazzu i niezwykle energetycznymi koncertami.

Absolutną „wisienką na torcie” będzie wieńczący rybnicką majówkę 2017 koncert Urszuli Dudziak – wybitnej wokalistki jazzowej i kompozytorki, która współpracowała z największymi artystami światowego formatu. „Królowa jazzu”, mająca opinię artystki oryginalnej i perfekcyjnej, zachwyci publiczność swoim głosem, techniką wokalną i niezwykłą energią, która stanowi jej znak rozpoznawczy na scenie.
 

Tak przygotowana propozycja na długi majowy weekend w Rybniku to okazja do promocji miasta w regionie.


Wydarzenie odbije się szerokim echem w województwie – celujemy w promocję w regionie, zapraszając do udziału w organizowanych imprezach przede wszystkim rybniczan, ale też mieszkańców innych śląskich miast. Myślę, że śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że rybnicka majówka będzie najlepszą tego typu propozycją w województwie. Ta świetnie przygotowana pod względem programowym impreza potwierdza pozycję Rybnika jako wiodącego w regionie ośrodka kulturalnego – podkreśla Robert Cebula, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Rybnika.


Szczegółowy program rybnickiej majówki:

Rynek:


29.04, sobota

 • 16.00   Edyta Górecka
 • 17.00   Julia Pietrucha
 • 19.00   Bovska
 • 21.00   Mikromusic


30.04, niedziela – Światowy Dzień Jazzu

 • 14.30   Bit Mad Project
 • 16.00   Krzysztof Popek Fresh Air Project
 • 17.30   Pink Freud Plays Autechre
 • 19.00   Koncert Doroty Miśkiewicz pt. Piano.pl z towarzyszeniem Andrzeja Jagodzińskiego, Bogdana Hołowni, Piotra Orzechowskiego, Henryka Miśkiewicza, Bartosz Dworak Quartet
 • 21.00  Marek Napiórkowski WAW-NYC


01.05, poniedziałek

 • 10.00   Rynek Basket – uliczny turniej koszykówki
 • 17.30   Metrowy & Fankatak
 • 19.00   Miuosh
 • 20.30   O.S.T.R.


02.05, wtorek

 • 19.00   Swingowi Excentrycy – koncert muzyki filmowej (dyrygent: Wiesław Pieregorólka z Big Collective Band)


03.05, środa

 • 18.00   Mika Urbaniak & Victor Davies
 • 19.30   Urszula Dudziak


Plac Jana Pawła II
29.04-02.05  Food Fest! Rybnik – zlot foodtrucków oraz wytwórców piwa i wina rzemieślniczego.

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.