Wiadomości z Rybnika

Lodówka społeczna we "Wspólnym stole". Jadłodzielnia w Rybniku przeniesiona

  • Dodano: 2023-03-15 07:15, aktualizacja: 2023-03-14 22:06

Lodówka społeczna działa już przy „Wspólnym stole” na ul. Zebrzydowickiej 30/3. Tzw. „Jadłodzielnia” została przeniesiona z placu przy kościele Ojców Franciszkanów na ul. Wodzisławskiej.

Lodówkę w nowej lokalizacji ustawili pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku i Rybnickich Służb Komunalnych. W prace byli również zaangażowani podopieczni i wolontariusze  „Wspólnego Stołu”.

Czym jest "Wspólny stół"?

"Wspólny stół” to miejsce, w którym każdy może przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.

Właśnie w te założenia doskonale wpisuje się idea „Jadłodzielni” – ustawionej przed drzwiami „Wspólnego Stołu” lodówki, do której w każdej chwili można przynieść jedzenie, z którego z kolei będzie mógł skorzystać ktoś potrzebujący.

To właśnie zbieżność w zakresie idei pomocy osobom potrzebującym w przygotowaniu posiłku zdecydowała o przeniesieniu lodówki do nowej lokalizacji, która  ponadto, dzięki koordynacji pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, pozwala na sprawniejsze funkcjonowanie „Jadłodzielni”, w tym np. dbanie o czystość wokół niej. Za wyborem nowego miejsca przemawiał również fakt, iż jest to miejsce otwarte, często uczęszczane przez mieszkańców, dobrze oświetlone i w pobliżu jednej z głównych ulic Rybnika. Docelowo pojawi się tam również monitoring.

Zgodnie z planem, przed drzwiami Wspólnego Stołu została usadowiona społeczna lodówka. Nasi podopieczni stanęli na wysokości zadania. To nieoceniona pomoc. Dodatkowo pojawiła się  pierwsza i nie ostatnia donica, w której zasadzono nowalijki. W zależności od warunków atmosferycznych będą dosadzane kolejne rośliny. A po pracy przyszedł czas na ciepły posiłek – poinformowali na facebookowym profilu animatorzy Wspólnego Stołu.

Nie marnujmy przygotowanych posiłków i produktów!

Przypominamy, że Wspólny Stół, miejsce przyjazne dla osób potrzebujących, w którym nie tylko można przygotować posiłek, ale również otrzymać fachową pomoc, poza wydarzeniami organizowanymi przez instytucje, organizacje i stowarzyszenia, działa trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 15.00 – 18.00. Sama "Jadłodzielnia" jest zaś całodobowa! Zachęca się do dzielenia się jedzeniem.

Każdy może zostawić w lodówce nadwyżkę jedzenia, a potrzebujący mogą z niego korzystać. Prosimy, aby na zostawianym w lodówce jedzeniu była data jego sporządzenia –  informują pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Lodówka społeczna we "Wspólnym stole". Jadłodzielnia w Rybniku przeniesiona / fot. UM Rybnik

Komentarze (1)    dodaj »

  • E.S. z Rybnika

    Powinien tam być monitoring, żeby nikt tego nie zniszczył. Poza tym wspólny stół oprócz ubogich emerytów przyciąga meneli, stale jakieś podejrzane typy się tam kręcą i obsikują ten blok z każdej strony. Bywam tam często, z powodów rodzinnych. Właściciele mieszkań ze wspólnoty płacą niemałe czynsze, a nie ma gdzie zaparkować samochodu, właśnie przez to, że wszystko jest poupychane w tym jednym bloku, pomimo, że Rybnik pełen wolnych lokali, choćby w blaszaku przy rondzie. Nie można nawet wjechać do garażu, bo notorycznie zastawiają, a jazda pod prąd ulicą Marokanów to normalka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również