Wiadomości z Rybnika

Laureaci debaty wojewódzkiej z Gimnazjum nr 7

  • Dodano: 2016-03-21 11:15, aktualizacja: 2018-03-18 21:45
Uczniowie Gimnazjum nr 7 wygrywają wojewódzki finał turnieju debat historycznych zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.
 
 
W dniu 3 marca 2016 roku uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku uczestniczyli w wojewódzkim finale debat historycznych zorganizowanych w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Debaty zostały zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „Oblicza przeszłości. Turniej debat historycznych”. Drużyna gimnazjalistów w składzie: Piotr Tkocz, Kacper Augustyński, Maciej Szczepanik, Mateusz Suchan pod opieką nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie pana Rafała Fajgiera rywalizowała ze swoimi rówieśnikami z Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu oraz Gimnazjum nr 1 w Gierałtowicach. Gimnazjaliści dyskutowali spierając się w formule debaty oksfordzkiej, formułując argumenty dotyczące postawionych przez organizatorów tez:
 
 
Bierny czy czynny opór, jako skuteczna metoda sprzeciwu wobec władzy komunistycznej.
Poznański czerwiec to początek końca komunizmu w Polsce.
 
 
W finałowej rozgrywce miał miejsce remis, a zwycięzcę finału wojewódzkiego wyłoniła dogrywka pomiędzy Gimnazjum nr 7, a Gimnazjum nr 1 w Gierałtowicach. Dodatkowa teza brzmiała „Wolność jest ważniejsza od chleba”.
 
 
Porywające mowy, merytoryczne i trafne argumenty oraz cięte riposty dotyczyły tematów z najnowszej historii Polski. Jest to sukces tym większy, że najnowsza historia Polski nie jest objęta programem nauczania historii w gimnazjum.
Podczas finału w Katowicach reprezentantom naszego miasta towarzyszył zastępca prezydenta Rybnika pan Wojciech Świerkosz, który w czasie przerwy spotkał się z uczestnikami debaty, porozmawiał z uczniami i zapewnił o solidarności i kibicowaniu drużynie z Rybnika.
 

Agnieszka LewkoAgnieszka Lewko
Źródło: Gimnazjum nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.