Wiadomości z Rybnika

Kuba. W pogoni za wolnością - spotkanie z książką podróżniczą w Rybniku

  • Dodano: 2022-03-11 06:30, aktualizacja: 2022-03-11 06:56

Krzysztof Łapka i Klubokawiarnia Żółty Młynek zapraszają we wtorek 22 marca 2022 r. o godz. 19-tej na spotkanie autorskie połączone z prezentacją - pokaz slajdów i filmów z włóczęgi po Kubie.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Agaty Kosmalskiej pt. "Kuba. W pogoni za wolnością".

O Kubie zdecydowałam się napisać, bo podróżuję od kilkudziesięciu lat. Widziałam wiele, ale ta gorąca wyspa zafascynowała mnie niesamowicie. Ten rezerwat natury i prostoty przyciąga i uzależnia, a na domiar tego daje wytchnienie od pędzącego nienaturalnie życia Europy. - mówi autorka.

Kuba - rajska wyspa nazwana Królową Karaibów lub Perłą Morza Karaibskiego jest swoistym skansenem z idyllicznymi plażami i zagubionymi w czasie mieszkańcami o ogromnym temperamencie, tańczącymi w rytm ekspresyjnej muzyki. Podróż przez ten odmienny, osobliwy świat niezmieniony przez współczesność z elementami unikalnego synkretyzmu religijnego i przestrzeganych rytuałach jest jak samsara. Sprawia bowiem, że wędrujemy w czasie.

Przyjaźń Kubańczyków i życie wśród nich, w ich świecie, nierozerwalnym z historią wielkiej rewolucji, pasją życia i witaminą D, wydają się być zamknięte w kapsule czasu. Książka jest opisem niezwykłych przygód i odniesieniem do historii. Kuba to magiczne miejsce o intrygującej kulturze i romantycznych ludziach. Ostoja przeszłości oblewana turkusowymi falami morza z kojącą pragnienie pinia coladą i wszechobecnym zapachem cygar. To miejsce, gdzie ładujemy baterie bezpośrednio na słońcu, gdzie można robić nic, a tak dużo się dzieje.

Kuba napawa tajemnicą i nostalgią. Dla starszych jest wspomnieniem dzieciństwa, a dla młodszych scenerią poznania przeszłości rodziców i dziadków. Kubańczycy - osobliwe, bajkowe i wspaniałe postacie, pasjonaci prostoty życia, które wydaje się być niespotykane nigdzie indziej. Doskonałe świeże jedzenie, idealny spokój, fascynujące opowieści stanowią absolutną enklawę swoistej odmienności poza turystycznymi kombinatami.

O autorce

Agata Kosmalska - wielbiciel i recenzent literatury podróżniczej, pasjonat historii, aktywny zbieracz i poszukiwacz przygód, filozof życiowych prawd, podróżnik, ekonomista, specjalista d/s turystyki międzynarodowej, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata” http://www.dookolaswiata24.pl/. Współorganizator Festiwalu „Podróżnicy” (2012-2017), Manager Projektu Książka Podróżnicza Roku o Nagrodę El Dorado Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Członek ekspedycji Przez Kanion Colca do Źródeł Amazonki 2012 oraz Kamerun 2014 - Śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki. Sama mówi: „Lubię słuchać ludzkich historii i opowiadać. Sama miałam okazję spojrzeć na życie z różnej perspektywy. Jestem miłośnikiem książek i czerpanej z nich wiedzy, która stanowi klucz do poznawania świata, spełniania marzeń i osiągania celów.”

Organizacja spotkań podróżniczych w ŻM - Krzysztof Łapka tel. 513064196, goryipodroze@wp.pl.

  • PODRÓŻNICZY ŻÓŁTY MŁYNEK
  • Rybnik, 22 marca 2022 r. o godz. 19.00

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również