Wiadomości z Rybnika

KAS: Spółka budowlana nie płaciła CIT. Musiała oddać do budżetu 380 tys. zł

  • Dodano: 2023-08-24 14:15

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Rybniku przeprowadzili czynności analityczne wobec grupy podmiotów, które nie wpłacały bieżących zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT).

Kosztowna kara za niepłacenie CIT

Okazało się, że jedna spółka działająca w branży budowlanej zadeklarowała w podatku od towarów i usług (VAT) obrót w znacznej wysokości, a nie wpłaciła zaliczki CIT. To zainteresowało pracowników urzędu.

W wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających urzędnicy poinformowali firmę o konieczności wpłaty ponad 380 tys. zł podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka dokonała wpłaty.

Prowadzone czynności sprawdzające poprzedzone czynnościami analitycznymi są działaniami szybkimi i bardzo efektywnymi. Ponadto pozwalają na równie szybkie działanie podatnika poprzez skorygowanie błędnych lub brakujących deklaracji podatkowych, a co za tym idzie szybkie zapłacenie należności podatkowych

Ważne przepisy podatkowe

KAS przypomina, że podatnicy i płatnicy nie składają w trakcie roku podatkowego deklaracji podatkowych. Są natomiast zobowiązani do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wysokość zaliczek wynika z wielkości uwzględnianych w rachunku podatkowym według ogólnych zasad - narastająco od początku roku podatkowego.

Co do zasady zaliczki są wpłacane miesięcznie. Natomiast mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mają możliwość wpłacania zaliczek kwartalnie.

Szczególnym sposobem obliczania wysokości zaliczek jest system uproszczony. Wysokość zaliczek jest w nim uzależniona od podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku, który poprzedza dany rok podatkowy lub – w przypadku poniesienia w tym roku straty – w zeznaniu złożonym w roku, który poprzedza dany rok podatkowy o 2 lata. W tym systemie zaliczki wpłacane są miesięcznie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również