Wiadomości z Rybnika

Focus Park z troską o osoby z ASD

  • Dodano: 2024-03-01 08:00, aktualizacja: 2024-03-01 08:28

Ciche godziny, przygaszone oświetlenie, wypożyczalnia słuchawek wyciszających dla osób ze spektrum autyzmu – rybnicki Focus Park dba o komfort osób zmagających się z tym problemem.

Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju, co oznacza, że ścieżka rozwoju osoby autystycznej jest inna od tej którą powszechnie uznajemy za normę. Mówiąc inaczej: autyzm oznacza, że mózg pracuje w nieco niestandardowy sposób. Diagnozuje się go u 1 na 100 dzieci w Europie, zdecydowanie częściej u chłopców niż dziewczynek.

– Denerwują mnie głośne dźwięki a nawet mam problem z tymi cichymi, takimi jak zgniatanie papieru czy folii. Pojawia się u mnie pewien rodzaj strachu, z którym trudno mi sobie poradzić – mówi 12-letnia Eliza z Rybnika. Z określeniem „spektrum autyzmu” jest już na „TY”. –Przyzwyczaiłam się, choć zakupy w sklepach często są też dla mnie problemem. Jeśli muzyka jest zbyt głośna po prostu proszę rodziców żebyśmy wyszli.

Focus na wrażliwych

W rybnickim centrum handlowym postanowiono pomóc osobom ze spektrum autyzmu. W trosce o ich komfort wprowadzono tzw. ciche godziny – w tym czasie komunikaty i muzyka na terenie Focus Park są wyciszone. Dodatkowo oświetlenie jest przygaszone, co powoduje, że każdy z klientów odbiera mniej bodźców zewnętrznych. A dla osób ze spektrum autyzmu to szczególnie istotne.

– W takim cichym trybie działamy w każdy wtorek od godziny 9 do 11 – wyjaśnia Olga Rutowicz, marketing manager Focus Park. I dodaje: – To jednak nie wszystko, bo mamy dla klientów z ASD słuchawki wyciszające. Można je wypożyczyć na czas zakupów w naszym centrum.

Pracownik ochrony zawsze pomoże

Jak wypożyczyć słuchawki? To proste – wystarczy zgłosić się do jednego z pracowników ochrony centrum handlowego i poprosić o nie.

– Wypożyczenie oczywiście jest bezpłatne, a same słuchawki są dezynfekowane po każdym użyciu. Dlatego możemy być pewni, że skorzystanie z nich jest bezpieczne. Zachęcamy bardzo do korzystania z tego udogodnienia – mówi Olga Rutowicz.

Focus Park zachęca do śledzenia mediów społecznościowych, gdzie będą udostępniane szczegółowe informacje.

Informacja o Zarządcy

APSYS jest jednym z wiodących operatorów branży nieruchomości komercyjnych w Polsce i we Francji. Spółka realizuje działania w segmencie nieruchomości handlowych, projektach mixed-use, inwestycjach mieszkaniowych oraz w obszarze zarządzania powierzchniami biurowymi. Firma powstała w 1996 roku i działa jako inwestor, deweloper, agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości.

Apsys zawsze był firmą z wizją i ambicjami, by realizować unikalne projekty, tworzyć miejsca ikoniczne, znaczące, na stałe wpisujące się w tkankę miejską. Począwszy od 2022 r. w swojej działalności spółka kieruje się hasłem “Razem, inne miasto jest możliwe”. Apsys chce jeszcze mocniej i odpowiedzialniej wykorzystywać potencjał miast, wpływać na ich przemiany uwzględniając potrzeby środowiskowe, pobudzać rozwój społeczny i ekonomiczny, a ponadto wspólnie, w oparciu o dialog z interesariuszami, tworzyć komfortowe otoczenie dla ludzi.

Celem strategicznym firmy jest zmiana miast na lepsze i tworzenie wyjątkowych miejsc, dzięki którym życie wszystkich staje się piękniejsze.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy wszystkie działania, niezależnie od wielkości i lokalizacji poszczególnych nieruchomości, są dopasowane do potrzeb klienta. Do największych inwestycji firmy należą Manufaktura w Łodzi oraz Posnania w Poznaniu. APSYS Polska zarządza obecnie ponad 1 000 000 mkw. GLA w 23 obiektach handlowych zlokalizowanych w 18 największych miastach w kraju oraz biurowcem Arkada Business Park w Bydgoszczy i kompleksem biurowym React zlokalizowanym w centrum Łodzi. Apsys prowadzi także inwestycję mieszkaniową – Solea Mieszkania przy Wyścigach na warszawskim Mokotowie.

Focus Park z troską o osoby z ASD / fot. Focus Park

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również