Wiadomości z Rybnika

Ekologiczna przebudowa szkoły

  • Dodano: 2017-06-02 07:45, aktualizacja: 2018-03-18 21:46

Rozpoczęła się modernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 w dzielnicy Chwałęcice. W placówce dobudowywane są pomieszczenia przedszkolne, co pozwoli na uruchomienie  4 nowych oddziałów dla setki dzieci.W ramach zaplanowanych działań do istniejącego budynku Szkoły Podstawowej nr 27, wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, dobudowany zostanie  parterowy segment przedszkolny przy ul. Gzelskiej. Zadanie obejmuje także adaptację budynku SP 27 na potrzeby zespołu szkolno-przedszkolnego – powstaną też dwie dodatkowe sale szkolne, zagospodarowanie terenu i budowę infrastruktury sportowej.Planowane jest też wykonanie dróg wewnętrznych i stanowisk postojowych, trawników, terenu rekreacyjnego do zabaw na wolnym powietrzu i ogrodzenia. Zrealizowany zostanie także remont pomieszczeń bloku kuchennego, który połączony zostanie z segmentem przedszkolnym dodatkowym, całkowicie przeszklonym łącznikiem. Budynek szkoły i segment przedszkolny połączone zostaną także łącznikiem w strefie wejściowej.

Wszelkie inwestycje w edukację to działania realizowane nie tylko z uwagi na teraźniejsze potrzeby, ale przede wszystkim z myślą o rozwoju i przyszłości miasta. Stwarzając nowe  miejsca przedszkolne dla najmłodszych czy też poprawiając warunki, w jakich dzieci się uczą, to danie im szansy na to, by wiedzę zdobywać w sposób wygodny, a dzięki temu twórczy i efektywny. To na pewno zaprocentuje. Dobra oferta edukacyjna miasta to także bardzo ważny aspekt w kontekście funkcjonowania codziennego życia – rozbudowa szkoły czy przedszkola to realne wsparcie ze strony samorządu dla rodzin – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Przebudowę ZS-P nr 15 realizuje wyłoniona w przetargu firma INŻBUD Tomasz Trepka za kwotę 4.862.511,41 zł. Prace powinny zakończyć się do 30 listopada br., a przekazanie obiektu do użytkowania nastąpi do końca tego roku. Warto wspomnieć, że rozbudowie placówki towarzyszyć będzie termomodernizacja budynku szkoły i budowa instalacji grzewczej pomp ciepła. Wymagać będzie to koordynacji prowadzonych działań – szczegóły dotyczące kolejności prowadzenia prac w punktach stykowych ustalane będą na bieżąco na naradach, w których uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich wykonawców, szkoły i urzędu miasta.
 

Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 27 realizowana jest  w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie miasta Rybnika”, na które uzyskano unijne dofinansowanie (więcej TUTAJ). Na realizację zadania ogłoszony został przetarg, którego specyfikacja obejmuje także roboty ogólnobudowlane i instalacyjne. Jako najlepsza wybrana została oferta Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego Grzegorz Gąsior, które zrealizuje zadanie za 1.062.728,35 zł. 


Dzięki unijnej dotacji w Szkole Podstawowej nr 27 wymieniona zostanie także źródło ciepła.  Istniejąca kotłownia węglowa zostanie zastąpiona gruntowymi pompami ciepła (odnawialne źródła energii). Więcej informacji TUTAJ. Trwa postępowanie przetargowe związane z realizacją zadania.


Realizując modernizację obiektów oświatowych duży nacisk kładziemy na to, by wyremontowane budynki były jak najbardziej ekologiczne. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 jest tutaj modelowym przykładem, termomodernizacja jest połączona z wymianą źródła ciepła na instalację opartą o odnawialne źródła energii, a remont bloku kuchennego pozwoli  na wykorzystanie prądu w przygotowywaniu posiłków. To z pewnością kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w mieście – dodaje prezydent Rybnika.


W środę, 31 maja przed budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 odbyła się konferencja prasowa w związku z trwającą rozbudową placówki. W spotkaniu, uczestniczyli: prezydent Rybnika Piotr Kuczera, jego zastępca Wojciech Świerkosz, przedstawiciele firmy realizującej inwestycję, a także dyrekcja placówki oraz radni z dzielnicy Chwałęcice.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.