Wiadomości z Rybnika

Dbamy o wszystkich, dbamy o koty

  • Dodano: 2018-02-16 10:30, aktualizacja: 2018-02-16 20:26

W sumie 11 sztuk domków wykonano i przekazano opiekunom wolno żyjących w naszym mieście kotów.

Domki wykonane zostały siłami pracowników rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Koszt materiałów do wykonania jednego tego typu schronienia to około 120 zł.

Rybnik. Dbamy o wszystkich – to akcja, w ramach której w różnych punktach miasta sukcesywnie pojawiają się poidełka dla psów, budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów. Wraz z nastaniem zimy przyszedł czas na opiekę nad wolnożyjącymi kotami.

Kocie domki w mieście to dziś konieczność i nasz moralny obowiązek wobec istot, które oswoiliśmy – mówi Jowita Kasprzyk ze Stowarzyszenie KOTewka Rybnicka Kocia Przystań.  - Ocieplamy budynki, zamykamy piwniczne okienka wyganiając z ciepłych pomieszczeń koty, które nie mając gdzie się schować, wychładzają stopniowo organizm zużywając całą energię na ogrzanie się, stają się coraz słabsze, aż umierają z wycieńczenia. Ktoś zapyta po co nam koty w mieście? Sęk w tym, że one już tu są i dlatego powinniśmy o nie zadbać. Koty wolno żyjące są częścią miejskiego ekosystemu, są jak ekologiczny środek przeciw gryzoniom. Często są też jedynymi przyjaciółmi samotnych karmicieli. Estetyczne domki, zadbane otoczenie, to zdrowe koty zaopiekowane przez karmicieli i wizytówka miasta – przekonuje J. Kasprzyk.

Nowe domki ustawione zostały w kilku miejscach Rybnika – trzy przy ulicy Wandy, po dwa przy ul. Wolnej i Raciborskiej oraz po jednym przy ul. Mglistej, Chabrowej, Wysokiej i Maksymiliana.

Co ważne - domkami i korzystającymi z nich kotami opiekują się konkretne, najczęściej mieszkające w pobliżu osoby, które dbają, by zwierzęta miały zapewniona karmę i schronienie przed zimnem.

Wszyscy, którym szczególnie leży na sercu dobro wolnożyjących kotów mogą starać się w urzędzie miasta o specjalne bony na karmę dla kotów – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Warto jednak pamiętać, że taka deklaracja opieki nad mieszkającymi na rybnickich osiedlach kotami, to również wzięcie odpowiedzialności za naszych małych przyjaciół. To ważne nie tylko z okazji Światowego Dnia Kota – dodaje.

W tej chwili z możliwości pozyskiwania za pośrednictwem Wydziału Gospodarki Komunalnej karmy na dokarmianie bezdomnych kotów korzysta ok. 30 osób. Część z nich również we własnym zakresie organizuje zimowe schronienia dla tych zwierząt.

W najbliższą sobotę, 17 lutego, z okazji Światowego Dnia Kota, zapraszamy do halo!Rybnik na wykład: Kod kota: rozszyfrujmy, co mówią do nas koty

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.