Wiadomości z Rybnika

Budowa tunelu łączącego Paruszowiec-Piaski oraz Rybnik Północ na półmetku

  • Dodano: 2019-01-29 11:45

Budowa tunelu pod nasypem kolejowym, który połączy ze sobą dwie dzielnice - Paruszowiec-Piaski i Rybnik Północ – osiągnęła półmetek. Już wiosną, zarówno spacerowicze, jak i rowerzyści  szybko i sprawnie przemieszczą się pomiędzy ul. Mikołowską a Żużlową.

Betonowe segmenty już na swoim miejscu

Przy użyciu systemu siłowników w nasyp stacji Rybnik Paruszowiec wciśnięto pierwszy z dwóch betonowych segmentów, które będą stanowić wygodne i bezpieczne przejście pod ruchliwą linią kolejową dla pieszych i rowerzystów.  Drugi segment zostanie wybetonowany na miejscu, zespolony z pierwszym i również wciśnięty w nasyp.

Budowa tunelu oznacza również budowę centrum przesiadkowego 

Warto przypomnieć, że budowa samego tunelu to tylko część inwestycji. Teren wokół przejścia zostanie odpowiednio zagospodarowany - w tym miejscu powstanie centrum przesiadkowe Paruszowiec. 

Do dyspozycji wszystkich, którzy zechcą skorzystać z dojazdów pociągiem do pracy czy szkoły, będą  zadaszone stanowiska postojowe dla rowerów oraz miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ramach parkingu Park&Ride - zapowiada prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Teren będzie oświetlony i monitorowany. Pojawi się też zieleń z obiektami małej architektury - dodaje prezydent.

Prace przy budowie tunelu wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum będzińskich firm AZI-BUD sp. z o. o. i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX sp. z o.o., za kwotę przeszło 5,8 mln zł.

Warto dodać, że blisko 2,5 mln zł na realizację tego zadania pochodzi z dofinansowania unijnego pozyskanego w ramach realizacji Planu Zrównoważonej Mobilności.

Więcej na ten temat: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/mobilnosc-miejska-dofinansowana/

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.