Wiadomości z Rybnika

Budowa MDK zgodnie z planem

  • Dodano: 2022-04-25 07:00, aktualizacja: 2022-04-24 18:19

Trwa budowa nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku. Placówka pozostanie w dzielnicy Maroko-Nowiny – na jej potrzeby adaptowany jest budynek, w którym przez lata funkcjonowała tzw. Szkoła Życia.

Inwestycja to odpowiedź na istniejący od lat problem braku miejsca do realizacji przez Młodzieżowy Dom Kultury bogatej oferty bezpłatnych zajęć pozaszkolnych w zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa czy integracji europejskiej.

Bardzo się cieszę, że pomysł, który kilka lat czekał na możliwość realizacji, jest już na tak zaawansowanym etapie. Własna siedziba dla placówki takiej jak Młodzieżowy Dom Kultury to odpowiedź na potrzeby środowiska lokalnego oznaczająca przede wszystkim poprawę warunków do rozwijania pasji i zainteresowań młodych ludzi. To szansa na jeszcze lepsze działanie placówki i wzbogacenie jej oferty – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 

Zakres przedsięwzięcia obejmuje przebudowę i rozbudowę budynku przy ul. Ks. H. Jośki 41, w którym przez lata funkcjonował Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny – tzw. Szkoła Życia.

Prace prowadzone są od września ubiegłego roku przez wybrane w przetargu konsorcjum firm: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman (lider) oraz DGW Sp. z o.o. i  BUDINŻ PB Sp. z o.o., Sp. komandytowa (partnerzy) za 9.040.832,74 zł.

Istniejący budynek składał się z 2 części oddzielonych dylatacją. Część północna obiektu do dylatacji została wyburzona. Trwa rozbudowa budynku w oparciu o przygotowany projekt architektoniczno-budowlany.

Jak będzie wyglądał budynek nowej siedziby MDK?

Jego zewnętrzna  forma architektoniczna będzie dostosowana do istniejącego otoczenia na osiedlu Nowiny. Będzie to budynek o prostej bryle z płaskim dachem, który bardzo dobrze wkomponuje się w otoczenie, w którym funkcjonują 11-piętrowe budynki z wielkiej płyty oraz budynki z lat 60 i 70 XX w. Wnętrza będą estetyczne i funkcjonalne. Wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób, warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie – m.in. takie przestrzenie przewidziano na parterze budynku. Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną zlokalizowane będą trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku będą też: też ciemnia fotograficzna, dwie sale taneczne z szatniami i węzłami sanitarnymi, magazyny kostiumów. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych (m.in. dostosowana winda, pochylnie zewnętrzne, odpowiednio wyposażone toalety).

Przy budynku powstanie parking dostępny m.in. za pośrednictwem zaplanowanej do wykonania drogi dojazdowej w miejscu istniejącego wjazdu na działkę. Będzie też chodnik wokół budynku ze sceną i miejscem plenerów artystycznych.

Nowa siedziba Młodzieżowego Domu Kultury powstaje w centralnej części dzielnicy Maroko-Nowiny, co ma znaczenie z kilku powodów:

Powstający budynek poprawi estetykę istniejącej przestrzeni. Nowe, większe wnętrza MDK-u pozwolą na zdecydowane podniesienie poziomu oferty kulturalnej dzielnicy. Co ważne,  placówka będzie też łatwo dostępna dla młodzieży z innych części Rybnika – podkreśla Radosław Knesz, Radny Miasta Rybnika, który zabiegał o realizację przedsięwzięcia.

Działania zmierzające do wybudowanie własnej siedziby dla działalności MDK-u w Rybniku od początku wspierał też  związany z dzielnicą radny Miasta Rybnika Marek Florczyk.

Młodzieżowy Dom Kultury działa w Rybniku od 1985 roku, a od 1995 roku funkcjonuje na osiedlu Nowiny, zajmując budynki przy ulicy Broniewskiego 23 oraz Chabrowej 7 i 9. Cieszę się, że placówka pozostaje na Nowinach – to najliczniejsza dzielnica Rybnika bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta. Własna siedziba otworzy nowy rozdział historii MDK-u, dając znacznie większe pole do działania szczególnie w zakresie rozwijania indywidualnych pasji i talentów młodych rybniczan  – zaznacza Marek Florczyk, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Rybnika.

Inwestycja, która powinna zostać ukończona w październiku bieżącego roku, zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również