Wiadomości z Rybnika

Budowa drogi Racibórz-Pszczyna

  • Dodano: 2016-05-02 10:30, aktualizacja: 2018-03-18 21:33
Budowa rybnickiego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna coraz bardziej realna. 19 kwietnia Zarząd Województwa Śląskiego wybrał projekt Miasta Rybnika do dofinansowania, przyznając 289 989 933,34 zł.
 
 
Budowa drogi Racibórz-Pszczyna to dla Rybnika ogromna szansa na cywilizacyjny skok. InwestycjaPrezydent Rybnika Piotr Kuczera prezentuje przebieg drogi usprawni dojazd do autostrady A1 i odciąży centrum miasta od ruchu pojazdów. Kluczowym rezultatem projektu będzie znaczne skrócenie czasu przejazdu przez Rybnik.
 
 
– Ta droga to jest łącznik z aglomeracją ostrawską i katowicką, jest to szybkie połączenie miasta Rybnika z tymi obszarami. Dla przyszłości, rozwoju biznesu, miejsc pracy, komfortu życia w mieście jest to sprawa podstawowa. Do tego zadania zgodnie z deklaracjami dokładamy drogę Śródmiejską. Przed nami dużo pracy, ale zaczynamy inwestycję, która zmieni Rybnik na lepsze – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
 
 
Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki intensywnym działaniom Miasta w wielu obszarach. W minionym roku dokonany został podział planowanej koncepcji na dwa zadania, stworzono też sprawny montaż finansowy w oparciu o środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego,, zabezpieczono pieniądze na odszkodowania dla mieszkańców. Kluczowe były jednak przede wszystkim skuteczne starania o unijne dofinansowanie, co jest ogromnym sukcesem miasta: 
 
 
– Biorąc pod uwagę listę projektów, które uzyskały odpowiednią liczbę punktów do dofinansowania, bezsprzecznie jesteśmy liderem w województwie, jest to też najwyższe dofinansowanie, jakie zostało przyznano miastu Rybnik w historii – wyjaśnia  Piotr Kuczera.
 
 
Dofinansowanie obejmuje budowę 10,22 km drogi od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. Planowana droga będzie drogą klasy GP (główna przyspieszona) o przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu).
 
 
Trasa będzie całkowicie bezkolizyjna – skrzyżowania z kluczowymi drogami niższego rzędu będą wykonane w formie węzłów. W celu usunięcia kolizji z drogami, liniami kolejowymi oraz ciekami wodnymi powstanie 13 obiektów mostowych (2 mosty i 11 wiaduktów).
 
 
 
Decyzja o ostatecznym przyznaniu Rybnikowi dofinansowania uzależniona jest teraz od pozytywnej opinii  Komisji Europejskiej:
 
 
– Kończy się postępowanie na szczeblu marszałka jeżeli chodzi o przyznanie środków finansowych,  potem czeka nas ratyfikacja przez Brukselę, decyzja zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy. Jest to pewnego rodzaju niepewność, ale spodziewamy się, że skoro projekt został pozytywnie zarekomendowany przez stronę polską, to problemów w Brukseli nie będzie – wskazuje Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika. 
 
 
Zgodnie z przyjętymi założeniami, w tym roku powinny zakończyć się kwestie formalne oraz sprawy związane procedurami przetargowymi. Na przełomie 2016/2017 roku Miasto powinno przystąpić do budowy. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 r., ale czas realizacji może zostać skrócony.
 
 
Szczegółowe informacja oraz prezentacja znajdują się na stronie Urzędu Miasta Rybnika. 
 

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.