Wiadomości z Rybnika

Bard Marek Andrzejewski zaśpiewa na Wieczorze Sztuk

  • Dodano: 2018-09-10 12:30

WYBÓR KADRU - Wieczór Sztuk już ten w piątek 14 września 2018 r. o godz. 18.00 w DK Chwałowice! Wstęp wolny!

W programie Wieczoru:

- Koncert Marka Andrzejewskiego.
- Wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Gogół  pt. „Wybór kadru”(Galeria Kolumnowa).
- Wernisaż wystawy fotografii Wojtka Kukuczki pt. „Bramy” (Galeria DeKa).
- Wernisaż wystawy fotografii Wojtka Kukuczki pt. „Coca-cola” (Galeria Drugiego Planu).
- Recital gitarowy Wojciecha Stołtnego (Voyth Guitar).

Wystawy czynne do 14.10.2018 r.

„Utwory Marka Andrzejewskiego są lirycznym protestem przeciw urzeczowieniu człowieka we współczesnym świecie, próbują poruszyć głębokie pokłady naszej wrażliwości przytępionej przez zmuszające do konformizmu urządzenia społeczne”.
/Bogusław Wróblewski - Redaktor Naczelny „Akcentu”/.

Marek Andrzejewski - autor, kompozytor, wykonawca piosenek. W tym roku obchodzi jubileusz ćwierćwiecza pracy artystycznej. Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów www.lfb.lublin.pl. Kojarzony jest z nurtem piosenki autorskiej, poetyckiej, z Krainą Łagodności. Jego muzyka zaś jest fuzją jazzu, folku, bossa novy i rocka. Z Lubelską Federacją Bardów nagrał 14 płyt i 5 płyt autorskich: Trolejbusowy Batyskaf (1997), Dziesięć pięter (2003), Elektryczny sweter (2012), Akustycznie (2015), i najnowszą Hasztagi (2018). W jego repertuarze znajdują się głównie utwory autorskie, a także innych wybitnych pieśniarzy i poetów. Strony: www.facebook.com/Andrzejewski.Marek, https://www.facebook.com/marek.andrzejewski.10,  www.lfb.lublin.pl/marek.htm,  https://www.youtube.com/watch?v=IqHiUKATKgk.

(…) Cykl “Wybór kadru” odwraca porządek rzeczywistości wirtualnej z jej nadmierną ilością bodźców. Z obrazami Magdaleny Gogół jesteśmy przecież offline, choć przed sobą mamy znaki rzeczywistości online. Nasuwają się pytania: czy te znaki w obu tych rzeczywistościach niosą takie same znaczenia? Czy przeciwnie, zaczynamy szukać różnic, konfrontować… czyli świadomie wytrącać się ze znanych schematów. “Wybór kadru” - mimo tytułu cyklu, który sygnalizuje działanie, sam w sobie nie jest interaktywny, nie ma tu opcji znanych z iPhona: touch czy scroll… są za to: przeskalowane, nasycone głębokim kolorem ekrany, nie wiążące się z moją interakcją z urządzeniem, ale  umożliwiające mi interakcję ze mną samą. (…).
/Beata Leszczyńska - językoznawca i badacz kultury/.

Magdalena Gogół - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach oraz cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 roku zrealizowała przewód doktorski na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w dziedzinie sztuki piękne - malarstwo. Od 2004 roku związana zawodowo z Instytutem Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, gdzie prowadzi zajęcia w pracowni malarstwa i wykłada technologię malarstwa oraz upowszechnianie, animację i promocję kultury wizualnej. Od 2014 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Sztuk Pięknych. Autorka 27 wystaw indywidualnych malarstwa oraz uczestniczka licznych zagranicznych i krajowych wystaw konkursowych oraz kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Strona FB: https://www.facebook.com/magdalenagogolpainting/.

„Bramy”. (…) Fotografowałem typowych przedstawicieli Kathmandu. Nocą. Na ulicach miasta powstaje wówczas niezwykła aura, sklepy, zakłady, restauracje są zamykane żelaznymi bramami. Bramy są niemal identyczne, różnią się jedynie kolorem. Tworzą w ten sposób niepowtarzalny układ architektoniczny. Bramy, niczym portale, drzwi do nowego świata, potęgują wrażenie metamorfozy starego Kathmandu w nowe. Postacie na zdjęciach nie są już tradycyjnymi przedstawicielami buddyjskiej kultury. Reprezentują nową rzeczywistość.

„Coca-cola”. (...)  Nie są to też fotografie mówiące tylko i wyłącznie o Nepalu. Przeciwnie, poruszone w cyklu wartości są uniwersalne i łatwe do odnalezienia w każdym z nas. Każdy przecież ma ideał który utożsamia z konkretną materią. Ludzie wierzą w polityków, pieniądze, miłość. Często idealizują to, co wydaje im się istotne. Rzeczywistość jednak nie zna doskonałości. Piękna i szlachetna wydaje się tylko wiara sama w sobie.... Dlaczego więc nie wierzyć w Coca Colę?...

Wojtek Kukuczka - główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, studiów magisterskich Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. Obecnie doktorant Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Uczestnik ponad 50-ciu wystaw fotograficznych w tym 16-tu indywidualnych. Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Kurator wystaw artystycznych, prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii, animacji (STS) oraz zajęcia w zakresie sztuk pięknych z uczniami oraz studentami.  Strona FB: https://www.facebook.com/wojtek.kukuczka?ref=br_rs.f

Wojciech Stołtny (Voyth Guitar) - pseudonim artystyczny ''VOYTH''. Swoje życie związał z muzyką, która jest jego wielką pasją i pomaga mu wyrazić uczucia i uwolnić emocje. Rodzaj granej przeze niego muzyki to klimaty stylu pop, rock, rock alternatywny. Koncertował z Orkiestrą Dobroczynną, a także grał w zespołach: Biało-Czarni-Band i Merenge (2014- 2018). Do tej pory nagrał dwie płyty (2014 r., 2016 r.) i ma na swoim koncie kilkadziesiąt występów, podczas których wykonuje swoje autorskie utwory oraz covery znanych zespołów oraz wybrany repertuar śląski. Strony: www.facebook.com/voythguitar, www.wojciechs.wixsite.com/voythguitar,
https://www.youtube.com/user/WojtekAngel0890.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.