Wiadomości z Rybnika

Arktyczne lato bez zachodu słońca. Niezwykłe spotkanie podróżnicze w Rybniku

  • Dodano: 2023-04-13 06:30, aktualizacja: 2023-04-12 21:01

Podróżniczy Żółty Młynek zaprasza 25 kwietnia (wtorek) o godz. 19.00 na spotkanie z Piotrem Ufnalem  - "SPITSBERGEN, czyli arktyczne lato bez zachodu słońca."

Bohater spotkania zaprasza

Piotr Ufnal opowie, jak to pewnego polarnego lata prowadził trekkingi i wyprawy kajakowe na Svalbardzie

Pamiątki lata, które trwają na całe życie. Spitsbergen 201

Latem w namiocie na Spitsbergenie nie zaśniesz bez opaski na oczach, tu słońce nie zachodzi od kwietnia do sierpnia. Nie zaśniesz też z innego powodu - musisz stać na warcie z bronią gotową do strzału i pilnować obozowiska przed niedźwiedziem. W każdej chwili może wyjść od strony morza lub wychylić się znad moreny. Gdy go zobaczysz, szybko się zorientujesz, że daleko mu do sympatycznego białego futrzaka z kreskówek dla dzieci.

Mimo lata jest zimno; bardzo zimno. Temperatura zwykle nie przekracza sześciu stopni. Pogodą nie rządzi jednak temperatura powietrza lecz siła wiatru. Im mocniej wieje, tym bardziej cierpisz. Dlaczego więc Spitsbergen przyciąga jak magnes? Mimo zimna, wiatru, niewygody jedziesz na koniec świata, by maszerując drogą bez szlaków zapaść się po pas w śniegu, ugrząźć w błocie, zmoczyć buty w rwącym nurcie nieprzewidywalnych rzek.

O tym dlaczego buty trekkingowe są bezużyteczne w górach Spitsbergenu, jak blisko lodowca można podpłynąć kajakiem, a także po co jest potrzebne zaświadczenie o niekaralności tysiąc kilometrów od Bieguna Północnego, opowie Piotr Ufnal, który pewnego polarnego lata prowadził trekkingi i wyprawy kajakowe na Svalbardzie.

Piotr Ufnal - przez 30 lat pracował jako dziennikarz Francuskiej Agencji Prasowej w Warszawie i w Pradze. Obecnie wykłada dziennikarstwo w Akademii Ignatianum w Krakowie, a w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zagorzały czechofil, za 4 lata przejdzie na emeryturę i na stałe zamieszka w Jastrzębiu, żeby mieć blisko na knedlíky i kafíčko. A tu o jego wyprawie rowerowej z Jastrzębia do Paryża i dalej: https://tiny.pl/w82wj .

  • Organizacja spotkań podróżniczych w ŻM - Krzysztof Łapka tel. 513064196, goryipodro-ze@wp.pl.
  • Wstęp - 10 zł/os.
Arktyczne lato bez zachodu słońca. Niezwykłe spotkanie podróżnicze w Rybniku / fot. Żółty Młynek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również