Wiadomości z Rybnika

Apel Policjantów: Uważajcie na oszustów!

  • Dodano: 2024-05-08 21:30

Rybniccy policjanci w dalszym ciągu apelują do mieszkańców, a w szczególności do seniorów o ostrożność. Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów są nadal aktywni. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów czy adwokatów. Zawsze jednak chcą, by przekazać im pieniądze - przez tajemniczego kuriera, czy wykonując przelew. Pamiętajmy, policjanci nigdy nie zażądają od nas przekazania gotówki w jakikolwiek sposób.

Przebiegli oszuści

Tylko dzisiaj było już 5 prób wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców na terenie Rybnika. Oszuści dzwonią do mieszkańców, podając się za pracowników poczty pod pretekstem doręczenia korespondencji. W ten sposób uzyskują dokładny adres zamieszkania. Następnie dzwoni rzekomy funkcjonariusz Policji, który twierdzi, iż pierwszy z mężczyzn dzwoniących jest oszustem i pieniądze seniora lub seniorki są zagrożone. Dlatego, jeśli zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszymy osobę, która podaje się za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.

  • Pamiętajmy, że jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną.
  • Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem!
  • Pamiętajmy, że policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
  • Pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, przekazanie ich nieznanej nam osobie, czy wyrzuceniu przez okno.
  • Pamiętajmy, żeby nie udostępniać kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.

Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również