Wiadomości z Rybnika

Apel o rozwagę na drodze

  • Dodano: 2018-01-23 08:30, aktualizacja: 2018-01-23 08:47

13 zdarzeń drogowych, w tym 1 wypadek . Tak wyglądał weekend na rybnickich drogach. Zmienne warunki drogowe niestety dają mocno o sobie znać kierującym. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Rybniccy policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek!

Niska temperatura oraz opady śniegu spowodowały znaczne pogorszenie warunków do jazdy samochodem. Drogi zrobiły się śliskie. Niestety, pomimo zauważalnego spadku prędkości z jaką poruszają się samochody w naszym mieście, w miniony weekend doszło do 13 zdarzeń drogowych. Na szczęście w zdecydowanej większości były to tzw. kolizje, czyli zdarzenia w których zniszczeniu uległy tylko pojazdy. Niestety, doszło też do jednego wypadku.

Do wypadku doszło w sobotę, około 16.30 na ulicy Wyzwolenia w Rybniku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy wynika, że kierujący volkswagenem – 66-letni mieszkaniec Rybnika – jadąc w kierunku ulicy Kotucza, omijał samochód który zatrzymał się, by udzielić pierwszeństwa pieszej i potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych kobietę W wyniku tego zdarzenia 75-letnia kobieta doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala. Kierujący volkswagenem w chwili zdarzenia był trzeźwy. Dokładne okoliczności wypadku zostaną wyjaśnione w prowadzonym przez rybnickich mundurowych, postępowaniu przygotowawczym.

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego rybniccy policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi!

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami śniegu, czy błotem pośniegowym wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.