Wiadomości z Rybnika

Aleja drzew na rybnickich Błoniach

  • Dodano: 2017-11-10 14:00, aktualizacja: 2018-03-18 21:42

Na terenie rybnickich Błoni w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, zainaugurowano akcję sadzenia 40 platanów i 10 lip. Na terenach wzdłuż rzeki Rudy, w miejscu przygotowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej powstaje aleja drzew, której fundatorami są… prenumeratorzy cyfrowego wydania Gazety Wyborczej. 


Zazielenianie wybranych przez czytelników miejsc jest efektem redakcyjnej akcji, dzięki której przychód z prenumeraty cyfrowej przeznaczony został na sadzenie drzew w dwóch miastach.

Wiosną zachęcaliśmy naszych czytelników do zakupu cyfrowej prenumeraty, hasłem „Kup Wyborczą - posadź drzewo”. Zebraliśmy w ten sposób 44 355 zł.  Dzięki tej akcji udało nam się zakupić drzewa, które posadzimy w miastach znanych z proekologicznych działań: w Rybniku i w Gdańsku - mówi Dariusz Kortko redaktor naczelny katowickiego wydania Gazety Wyborczej.

W środowej akcji zadrzewiania bulwarów nad Rudą wzięli udział: prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz jego zastępca Wojciech Świerkosz. W pracy pomagali siódmoklasiści z pobliskiej szkoły podstawowej nr 3.

Ruda jest rzeką bardzo malowniczą, pięknie meandruje, ma liczne walory przyrodnicze, stanowi przyjazną przestrzeń zarówno dla spacerowiczów jak i rowerzystów – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Na odcinku, na którym rozpoczęliśmy dziś nasadzenia była do tej pory pusta przestrzeń. Teraz rzeka znowu będzie bliżej ludzi, stanowiąc przyjemne miejsce wypoczynku dla mieszkańców całego miasta. W naturalny sposób powstaną więc kolejne w mieście bulwary, które w tym przypadku wpisują się w realizowany sukcesywnie plan zagospodarowywania paruszowickich Błoni, a tym samym tworzenie w dzielnicy Paruszowiec-Piaski nowej, interesującej przestrzeni rekreacyjno-spacerowej – dodaje.

Przypomnijmy, że w tym miejscu wybudowany został już tor rolkarski, którego uzupełnieniem jest trwające zagospodarowywanie terenu - zadrzewianie, budowa alejek spacerowych, ścieżek rowerowych. Od wiosny przyszłego roku dodatkową atrakcją dzielnicy Paruszowiec-Piaski będzie, powstająca w ramach budżetu obywatelskiego, tężnia solankowa. Ważnym elementem tych działań będzie też budowa przepustu pod nasypem kolejowym, który dzięki infrastrukturze pieszo-rowerowej połączy dzielnice Północ i Paruszowiec-Piaski.

Nowo nasadzone drzewa utworzą zacienioną, spacerową aleję wzdłuż płynącej przez Błonia rzeki Rudy.

Platany nazywane są królem alej. Co ważne, ta cenna roślina parkowo-alejowa jest bardzo wytrzymała na warunki miejskie. Zasadzone dzisiaj drzewa maja już ok 10-12 lat. Dodam, że charakterystyczną cechą platanów są szerokie liście sprawiające, że to drzewo ma właściwości umożliwiające pochłanianie zanieczyszczeń – opowiada Wojciech Czerwiński z Zarządu Zieleni Miejskiej i dodaje:  - Na drugim końcu alei zasadziliśmy lipy -  jest to pewnego rodzaju ukłon w stroję pszczelarzy, bowiem lipy są cennymi roślinami dla pożytecznych owadów, w tym dla pszczoły miodnej.

50 pierwszych posadzonych dzisiaj drzew rozpocznie aleję, która w przyszłości będzie kontynuowana przez Miasto i wzbogacona o dodatkową infrastrukturę, m.in. ławki i kosze na śmieci.

Dzisiejsza akcja sadzenia drzew doskonale wpisuje w rozpoczętą wiosną tego roku akcję zadrzewiania Rybnika. Przypomnę, że w tym czasie rybnicki Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził około pół tysiąca kilkunastoletnich drzew – mówi zastępca prezydenta Wojciech Świerkosz. – Dzięki temu, zarówno w śródmiejskich parkach jak i w kilku dzielnicach miasta, oczy i płuca rybniczan cieszą nowo nasadzone, malownicze graby, dęby, platany, lipy i inne gatunki drzew. Dodam, że do końca roku posadzonych zostanie kolejne pół tysiąca drzew.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.