Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

99 lat Niepodległej Polski

  • Dodano: 2017-11-13 08:00, aktualizacja: 2017-11-13 11:50

11 listopada już po raz 99 obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku okolicznościowe uroczystości odbyły się na rybnickim Rynku i w bazylice.

Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. Uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył  ks. dziekan Piotr Winkler Doniosłości dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik" i Rybnickiego Chóru Kameralnego „Autograph”.

Po ceremonii i złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II uczestnicy obchodów - poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, harcerze i mieszkańcy miasta - przemaszerowali na rynek. Tutaj przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, który przypomniał okoliczności towarzyszące wydarzeniu, którego 99. rocznicę dziś świętujemy oraz znaczenie jakie ma dla nas to święto.

Celebrowane przez nas Święto Niepodległości to zatem czas pamięci nie tylko o czynach bohaterskich, ale też moment refleksji o codziennym trudzie tworzenia bytu państwowego, konieczności budowania pozytywnych relacji – międzyludzkich i międzynarodowych oraz podejmowania odpowiedzialnych decyzji dotyczących kształtu wspólnej przyszłości i służących umacnianiu pokoju – mówił prezydent Piotr Kuczera. - Dzisiaj zadanie budowania Polski to misja, która stoi przed nami, którą wspólnie realizujemy. Dokonuje się ona na wielu polach i dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy poziomu zamożności. Dokonuje się dzięki edukacji młodych pokoleń, poprzez uczestnictwo w życiu wspólnoty samorządowej czy podejmowanie aktywności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Niech fundamentem do tworzenia teraźniejszości będą wielkie momenty polskiej historii, a motywacją w tym trudnym dziele – wysiłek, który podjęli nasi przodkowie, niezłomni w umiłowaniu wolności i dążeniu do uzyskania  i utrwalania niepodległości.

Dopełnieniem rynkowych uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi oraz uroczyste ślubowanie nowych członków wstępujących w szeregi Stowarzyszenia Task Force 13 SCORPION.

Tuż po oficjalnych obchodach, zgromadzeni na rynku mieszkańcy ustawili się do wspólnego zdjęcia, by już po raz trzeci dać się uwiecznić na pamiątkowej fotografii zatytułowanej  „Rybniczanie 2017”. Była również okazja do spróbowania tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.